O projektu
Počítače a vše, co s nimi souvisí, obklopují každého z nás a každého z nás nějakým způsobem ovlivňují. Užitečnost vyspělé techniky je nesmírná. Počítač je pro člověka úžasným pomocníkem.
Ale i zde platí rčení: „Dobrý sluha – špatný pán“.
Právě proto, že toho počítač tolik nabízí, že vytváří virtuální a velmi pestrou snadno dosažitelnou alternativu k reálnému životu, který není vždy růžový, může u člověka vyvolávat menší nebo větší míru závislosti.
Každý z nás si vytváří k počítačům svůj vlastní přístup a musí si nastavit své vlastní meze. Určit hranici mezi závislostí a zdravým chováním není jednoduché.
Co je to závislost na počítačových hrách a internetu?
Závislost na počítačových hrách a internetu se projevuje nadměrným užíváním počítačových her a internetu obecně nebo konkrétních online aplikací (nejčastěji online hry, aplikace umožňující online sociální komunikaci, online gambling, stránky se sexuálním a pornografickým obsahem), které s sebou přináší do života jedince komplikace v pracovní, studijní nebo osobní oblasti. (Beard & Wolf, 2001)
Studenti ČVUT jsou vlivu počítačů vzhledem k zaměření jejich studia vystaveni ve vysoké míře. V CIPS jsme si této skutečnosti vědomi a většinu našich aktivit lze využít jako preventivní program, který má pomoci nastavit studentům zdravou hranici mezi nimi a informačními technologiemi.
V CIPS nabízíme:
- Test, kde můžete zjistit, zda jste závislí, si můžete udělat zde.
- Internetovou poradnu zdarma pro ty, kteří zatím nechtějí vyjít ze známého prostředí internetu, ale rádi by si o své situaci povídali s odborníkem. Písemně můžete konzultovat problematiku závislosti na počítači a počítačových hrách s psycholožkou PhDr. Petrou Vondráčkovou, Ph.D. z Kliniky adiktologie, 1. lékařské fakulty, UK v Praze.
- Osobní konzultace s poradkyní pro osobnostní rozvoj Evou Helebrantovou.
- Akce v CIPS
- Bezpečné diskrétní prostředí, vstřícné poradce, kteří jsou vždy ochotni se Vám individuálně věnovat.
- Články k tématu: